Jak se připravit na svatební focení
Budoucí nevěsty a ženichové mnohdy nevědí, co všechno obnáší svatební focení a kromě předaných fotografií neví, co od focení mají očekávat a na co se připravit.
Skvělá příležitost založit blog.
Výběr fotografa
Při výběru fotografa zvažte Vaší představu o fotografiích a styl fotografa, aby jste našli toho nejlepšího pro Vás. Když tomu tak bude, bude skvělé, že to budeme my. Je dobré když se všichni sejdeme na osobní schůzce. Lépe se poznáme, ze všech opadne ten trapný moment a díky tomu si svatební focení užijete. Společně proberme Vaše očekávání, co byste chtěli fotit a kde. Co budete mít na sobě, do jaké barvy bude svatba laděná a mnoho dalšího. Cílem focení je vždy zachytit Vaše nejdůležitější okamžiky s emocí pro trvalou památku.
Výběr místa na fotografování
Najděte několik míst, které jsou Vám blízká nebo se Vám obecně líbí. Vše, ale konzultujte s fotografem. Mnoho míst vypadá slibně, přičemž nejsou příliš použitelná, a jsou místa, která vypadají škaredě ale dají se z nich „vykouzlit" krásné snímky. Mějte na paměti, že vyhrazený čas pro portrétní focení je “drahý”, proto je třeba vše naplánovat. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je lepší vybrat s těch všech skvělých míst jedno až dvě a zbytečně nepřejíždět. Mějte v záloze i místa kde se fotit, když bude pršet.
Jak se připravovat týden před svatbou?
Většina rad se v této fázi vztahují k pleti. Aby vaše kůže byla lépe hydratována, dodržujte pitný režim, ideálně pitím minerální neperlivé vody a aplikujte hydratační krém. Omezením pití alkoholických nápojů, kouření a příliš kořeněných jídel může snížíte výskyt akné. Snažte se také hodně a pravidelně spát. Buďte na sebe o něco více opatrní, protože poslední dny před svatbou neplatí babiččino:¨ Však ono se to do svatby zahojí!¨
Pokud budete chtít, můžete trénovat pózy a výraz obličeje před zrcadlem. Kam dát ruce, jak naklonit hlavu, jak si stoupnout, co mám dělat? Podívejte se na Instagram, do časopisu, inspirujte se fotkami Vašich přátel. Když to uděláte, nebudete pak ničím zaskočeni od fotografa a jen ho mile překvapíte.
Jak připravit hosty na svatební den?
Je to nutné? Určitě! Od vhodného obleční počínaje, po styl svatby konče.
Také stojí za znímku fakt, že v dnešní době má snad každý host v kapse mobil, který dokáže fotit. To, ale neznamená, že dokáže profesionálně fotit. Focení a úprava fotografií zabere nějaký čas, zkušenosti a úsilí pro dosažení nejlepších fotek, za které zaplatíte mnohdy nemalé peníze. Je nutné, aby každý host byl na svatbě za “novináře”, který se bude “prát” s profesionálním fotografem o místo, bude mu stát před objektivem a svým bleskem kazit expozici? Určitě ne. Řekněte prosím hostům, že je zde profesionální fotograf, který bude fotit a, že za ním můžou přijít a požádat o vyfocení. Výsledkem budou kvalitní fotografie, kde budou všichni uvolnění a šťastní. Pak fotky na Instagramu a Facebooku získají daleko více srdíček.
Den před svatbou
Běžte brzo spát!
To je alfa a omega. Pokud si na poslední chvíli vzpomenete, že jste na něco zapomněli, zaúkolujte někoho vyřešením daného problémemu. Svatební den je obvykle pro všechny zúčastněné překvapením a určitě nechcete, aby se o jedno z největších překvapení postaral někdo nevrlý z novomanželů, protože do 5. hodiny ranní chystal cukroví do výslužek. Dalším výrazným negativem nedostatečného vyspání jsou oči, které jsou oteklé a brzy slzící.
Zkouška prstýnků
I nenápadné napuchnutí prsteníčku dokáže “krásně” zkomplikovat obřad, ale lze se na to připravit, např. naolejováním prstýnku z vnitřní strany. Je třeba s tím jen předem počítat, obzvláště v letních měsících (pokud jste navíc vybírali prstýnky v chladnějších zimních dnech). Také mějte na paměti na kterou ruku se prsten dává, když na to příjde často dojde k úsměvním situacím.
Dobrá nálada
Tím posledním, a zároveň nejdůležitějším, co je před focením potřeba udělat, je vzít si s sebou dobrou náladu. Právě úsměv je to, čím dokážete okouzlit druhého a co dodá snímku pozitivní energii. Jakékoliv náznaky negativismu nechte v klidu doma a pokud jste nervózní, vezměte si s sebou třeba vaší oblíbenou hudbu na Spotify. Pomůže vám překonat počáteční trému a o zbytek se už postaráme.
Ve svatební den
Při plánování svatebního dne je vhodné si vytvořit harmonogram. Pro lepší orientaci ve vašem svatebním dnu nám pomůže, pokud nám poskytnete přibližný časový harmonogram celého dne.
Typy fotografování a rozvržení během dne
focení před obřadem (po ranních přípravách) – zde ještě nebudete mít pomačkané šaty, orosené čelo nebo tvář v odstínech rtěnek všech přítomných žen. Ovšem je třeba dávat větší pozor, abyste si pečlivěji hlídali čas.
krátké focení v rámci příprav – využití krátkého časového úseku, kdy se čeká například na příjezd hostů nebo by bylo škoda nevyužít.
focení ihned po obřadu – doporučuji pouze skupinové foto a to z toho důvodu, že na nich bude zachyceno maximum lidí, z nichž mnozí se dalšího dění na svatbě již neúčastní.
focení ihned po obědě - nejčastější, ale není nejvhodnější čas. Výhodou je, že s tímto časem většina svatebčanů tak nějak počítá a ti, kteří ještě dojídají, si ani nevšimnou vaší nepřítomnosti. Ovšem i novomanželé bývají po vydatném obědě vyčerpáni a do focení nemají takovou chuť jako v pozdějších hodinách. Navíc je v tento čas slunce na obloze velmi vysoko a dělá nepěkné tvrdé stíny.
focení během odpoledne – se velmi podobá focení ihned po obědě s tím rozdílem, že slunce je mírně přívětivější, novomanželé o trochu lépe spolupracují a všichni jsou již nasyceni.
podvečerní focení - v tuto část dne vznikají nejpůsobivější snímky s teplejšími nádechy barev. Je vhodné fotit přibližně hodinu před západem slunce až chvíli po západu.
Ranní přípravy
Ranní přípravy jsou výbornou příležitostí, kdy si nevěsta (a někdy i ženich, pokud je na blízku) stačí zvyknout na přítomnost fotografa. Alespoň trochu se osmělí a po další část dne ho již tolik nevnímají. Z našeho pohledu není nutné, aby byl fotograf přítomen od prvních minut u kadeřnice, ale aby zachytil poslední část kompletace účesu. V teplých letních dnech se můžete nechat malovat třeba i venku na louce za domem. Stačí k tomu jen přemístit zrcadlo, židli a třeba odkládací pultík. Pokud by na stejném místě probíhalo i česání, tak pravděpodobně bude nutné přivést i elektrický proud. Budou-li přípravy probíhat v domě, tak si prosím vyberte místo, kde bude v tu dobu hodně světla, nebo je obecně světlejší díky větším oknům. Velmi ovlivní estetiku fotek prostředí, vše co bude neuklizené, se může objevit i na fotografiích jako rozptylující prvek.
Některé páry si přejí mít zachycené i detaily různých drobností dotvářejících svatební atmosféru, tak si je někde po ruce nachystejte (prstýnky, kytici, svatební oznámení, svatební noviny…; nevěsta: šaty, parfém, bižuterie, botky, podvazek…; ženich: kravata, manžetové knoflíčky, hodinky…). Svatební fotograf pak v krátkých prostojích může tyto doplňky dle přání vyfotit.
Obřad
Příchod na místo oddání
Pravděpodobně vás jeden z rodičů doprovodí uličkou mezi zbylou rodinou, přáteli a známými, ale i kdybyste neprocházeli seřazeným špalírem, jděte pomalu a dívejte se dopředu a ne pod nohy. Pokud před vámi půjdou družičky, nechte si od nich několikametrový odstup, nebudete pak za nimi tolik schovaní.
Novomanželský slib a polibek
Pro mnoho páru je novomanželský polibek jednou z nejzásadnějších fotografií, pro některé fotografy středně velkou noční můrou. Určitě tu nejseme od toho abychom vám mluvili i do tak intimních záležitostí, ale i u nesmělého polibku posečkejte alespoň tři sekundy, abychom stihli vytvořit několik snímků. Pokud plánujete náruživější polibek, informujte o tom prosím i fotografa, aby věděl, kam si má přesně stoupnout.
Chcete-li, aby na fotce bylo zachyceno i samotné nasazování prstýnků, nasazujte je velmi pomalu a prsty mějte tak, aby byl prstýnek shora vidět (ideálně směrem k fotografovi).
Odkládání a držení kytice
Kytice je jedním z nejvýraznějších doplňků nevěsty a byla by škoda, kdyby zůstala někde odložena. Její nespornou výhodou je, že nemusíte stále vymýšlet, co a jak s rukama při focení (na rozdíl od ženicha). Pokud se rozhodnete ji odložit, tak prosím květy směrem od Vás (stonky k Vám). Při podpisech ji odložte tak, aby byla položena v blízkosti matriky nebo podpisového archu opět dle výše zmíněného.
Podpisy
Pokud přemýšlíte nad každým detailem svého velkého dne, ať si ženich dá do kapsy svého nebo svědkova obleku pěknější pero, než bývá obvykle při matričním archu (v lepším případě vám bude podána nereklamní propiska).
Je-li možnost se při podpisu posadit, učiňte tak prosím, na fotkách nebudete působit tak shrbeně, nebude nevěstě vidět do výstřihu ale naopak vám bude vidět do obličeje. Místo pro podepisování je vhodné zvolit světlejší s dostupností alespoň ze tří stran (nikoli malý stoleček v tmavém rohu).
Odcházení od oltáře
Zcela jistě budete rozdávat úsměvy na všechny strany, užívejte si to a přitom běžte pomalu, ať si tuto krásnou část dne o chvíli prodloužíte. Fotograf, ale i přátelé, Vám za to budou určitě velmi vděční.
Místo a načasování gratulací
Existuje několik možností, kdy přijímat gratulace. Každá má své výhody i nevýhody, jen je třeba si vybrat.
Gratulace ihned po obřadu před východem jsou nejčastěji zvoleny při nevlídném počasí. Někde bývá zvykem prvně odejít od oltáře ke vchodu (zůstává se vevnitř), kde se přijímají gratulace. Jinde se přijímají na místě oddání. Gratulace po východu z obřadní síně má oproti předchozí variantě pro fotografa výhodu pouze lepšího osvětlení a více místa pro pohyb.
Obě dvě varianty jsou před obvyklým skupinovým focením, ve kterém chcete zachytit všechny přítomné. Gratulace jsou více plné emocí po obřadu než až na hostině. Někteří ale po gratulacích odchází a nezůstávají na skupinové focení.
Gratulace na hostině doporučujeme pouze v případě, kdy všichni svatební hosté jsou pozváni na hostinu. Odpadá Vám tak „starost“ s odkládáním a převážením již obdržených darů.
Poslední možností jsou kombinované gratulace. Například po obřadu je přijmete od hostů, kteří se dále nebudou odebírat na hostinu, a na hostině od všech přítomných, vhodné u větších svateb.
Skupinové focení
Rychlejšímu a hladšímu průběhu skupinového fotografování velmi prospěje zvolení koordinátora, který bude mít seznam o všech skupinkách, se kterými novomanželé chtějí být vyfoceni, a bude skupinky informovat, kdo a kdy se půjde fotit (případně i v jakých pózách).
Ideálním místem pro skupinové focení je svažité prostornější místo (schody, svah) s ukončeným pozadím (stromy, mez, budovy, horizont..) nebo prostornější místo, kde si mohu jako fotograf stoupnout výš než bude stát skupina (zeď, schody, žebřík), aby i ti, kteří budou stát v zadních řadách byli vidět.
Poslední dobou, ale dospíváme k závěru, že pokud s Vámi strávíme celý den, je vhodné udělat pouze několik skupinových fotek a využít čas svatebního dne. Fotograf má během dne ještě mnoho příležitostí Vás s přáteli a rodinou vyfotit.
Hostina
Je dobré pokud se fotograf dostane na hostinu jako první, aby mohl vyfotografovat slavnostní tabuli, raut, prostředí a všechny detaily bez hostů.
Tato doporučení určitě nejsou povinností, berte jej spíše jako inspiraci, jak se co nejlépe připravit. Vycházíme z vlastní svatby a také z mnoha svateb, které jsme fotografovali. Každé focení je jiné, speciální, a proto byste měli vše konzultovat se svým fotografem, který vám poradí se vším podstatným. Vytvořit kvalitní snímek neznamená jen někam postavit klienta a zmáčknout spoušť fotoaparátu. Je to o vyjádření jeho jedinečné osobnosti a k tomu je potřeba se vzájemně v rámci možností co nejlépe poznat. To je také naším cílem.